Vintage Elegance Collection | Urbino VEWO15U7 – European White Oak engineered hardwood flooring, 7-1/2″ wide. Available at Discount Floors 2U.
Urbino
Description
Urbino is part of the LW Flooring Vintage Elegance Collection of engineered hardwood. This european white oak flooring features a wirebrushed & handscraped surface in a luxurious 7-1/2″ width with 5/8″ thickness. Compatible with glue, nail installation. Available exclusively at Discount Floors 2U with nationwide delivery and competitive pricing.
Additional information
| Weight | 55.1 lbs |
|---|---|
| Collection Name | Vintage Elegance Collection |
| Color Name | Urbino |
| Item Number | VEWO15U7 |
| Species | European White Oak |
| Style | Wirebrushed & Handscraped |
| Variation | Medium |
| Thickness | 5/8" |
| Width | 7-1/2" |
| Length | 74-3/4" Random Length |
| SF/CT | 31.09 |
| Warranty | Residential: Lifetime / Light Commercial: 5 Year |
You must be logged in to post a review.

Reviews
There are no reviews yet.