Paradise Island Collection | Tahiti PIWO15T10 – European White Oak engineered hardwood flooring, 10-1/4″ wide. Available at Discount Floors 2U.
Tahiti
Description
Tahiti is part of the LW Flooring Paradise Island Collection of engineered hardwood. This european white oak flooring features a wirebrushed surface in a luxurious 10-1/4″ width with 5/8″ thickness. Compatible with float, glue, nail installation. Available exclusively at Discount Floors 2U with nationwide delivery and competitive pricing.
Additional information
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Collection Name | Paradise Island Collection |
| Color Name | Tahiti |
| Item Number | PIWO15T10 |
| Species | European White Oak |
| Style | Wirebrushed |
| Variation | Low |
| Thickness | 5/8" |
| Width | 10-1/4" |
| Length | 86-5/8" Random Length |
| SF/CT | 36.94 |
| Warranty | Residential: Lifetime / Light Commercial: 5 Year |
You must be logged in to post a review.

Reviews
There are no reviews yet.