Renaissance Collection | Capri RCWO14C7 – European White Oak engineered hardwood flooring, 7-1/2″ wide. Available at Discount Floors 2U.
Capri
Description
Capri is part of the LW Flooring Renaissance Collection of engineered hardwood. This european white oak flooring features a wirebrushed surface in a luxurious 7-1/2″ width with 9/16″ thickness. Compatible with float, glue, nail installation. Available exclusively at Discount Floors 2U with nationwide delivery and competitive pricing.
Additional information
| Weight | 60.63 lbs |
|---|---|
| Collection Name | Renaissance Collection |
| Color Name | Capri |
| Item Number | RCWO14C7 |
| Species | European White Oak |
| Style | Wirebrushed |
| Variation | High |
| Thickness | 9/16" |
| Width | 7-1/2" |
| Length | 74-3/4" Random Length |
| SF/CT | 31.09 |
| Warranty | Residential: Lifetime / Light Commercial: 5 Year |
You must be logged in to post a review.

Reviews
There are no reviews yet.