Sonoma Valley Collection | Rossara SVWO12RS7 – European White Oak engineered hardwood flooring, 7-1/2″ wide. Available at Discount Floors 2U.
Rossara
Description
Rossara is part of the LW Flooring Sonoma Valley Collection of engineered hardwood. This european white oak flooring features a wirebrushed surface in a luxurious 7-1/2″ width with 1/2″ thickness. Compatible with float, glue, nail installation. Available exclusively at Discount Floors 2U with nationwide delivery and competitive pricing.
Additional information
| Weight | 54 lbs |
|---|---|
| Collection Name | Sonoma Valley Collection |
| Color Name | Rossara |
| Item Number | SVWO12RS7 |
| Species | European White Oak |
| Style | Wirebrushed |
| Variation | High |
| Thickness | 1/2" |
| Width | 7-1/2" |
| Length | 74-3/4" Random Length |
| SF/CT | 31.09 |
| Warranty | Residential: Lifetime / Light Commercial: 5 Year |
You must be logged in to post a review.

Reviews
There are no reviews yet.