Sonoma Valley Collection | Ives SVAH12I7 – American Pecan engineered hardwood flooring, 7-1/2″ wide. Available at Discount Floors 2U.
Ives
Description
Ives is part of the LW Flooring Sonoma Valley Collection of engineered hardwood. This american pecan flooring features a wirebrushed surface in a luxurious 7-1/2″ width with 1/2″ thickness. Compatible with float, glue, nail installation. Available exclusively at Discount Floors 2U with nationwide delivery and competitive pricing.
Additional information
| Weight | 46.86 lbs |
|---|---|
| Collection Name | Sonoma Valley Collection |
| Color Name | Ives |
| Item Number | SVAH12I7 |
| Species | American Pecan |
| Style | Wirebrushed |
| Variation | Medium |
| Thickness | 1/2" |
| Width | 7-1/2" |
| Length | 82-5/8" Random Length |
| SF/CT | 25.77 |
| Warranty | Residential: Lifetime / Light Commercial: 5 Year |
You must be logged in to post a review.

Reviews
There are no reviews yet.