Sonoma Valley Collection | Grenache SVAH12G37 – American Hickory engineered hardwood flooring, 3″ & 7-1/2″ wide. Available at Discount Floors 2U.
Grenache
Description
Grenache is part of the LW Flooring Sonoma Valley Collection of engineered hardwood. This american hickory flooring features a wirebrushed & handscraped surface in a luxurious 3″ & 7-1/2″ width with 1/2″ thickness. Compatible with float, glue, nail installation. Available exclusively at Discount Floors 2U with nationwide delivery and competitive pricing.
Additional information
| Weight | 38.17 lbs |
|---|---|
| Collection Name | Sonoma Valley Collection |
| Color Name | Grenache |
| Item Number | SVAH12G37 |
| Species | American Hickory |
| Style | Wirebrushed & Handscraped |
| Variation | Medium |
| Thickness | 1/2" |
| Width | 3" & 7-1/2" |
| Length | 74-3/4" Random Length |
| SF/CT | 21.93 |
| Warranty | Residential: Lifetime / Light Commercial: 5 Year |
You must be logged in to post a review.

Reviews
There are no reviews yet.