Paradise Island Collection | Fiji – Herringbone HBPIWO15F6 – European White Oak engineered hardwood flooring, 6″ wide. Available at Discount Floors 2U.
Fiji – Herringbone
Description
Fiji – Herringbone is part of the LW Flooring Paradise Island Collection of engineered hardwood. This european white oak flooring features a wirebrushed surface in a luxurious 6″ width with 5/8″ thickness. Compatible with float, glue, nail installation. Available exclusively at Discount Floors 2U with nationwide delivery and competitive pricing.
Additional information
| Weight | 33.07 lbs |
|---|---|
| Collection Name | Paradise Island Collection |
| Color Name | Fiji – Herringbone |
| Item Number | HBPIWO15F6 |
| Species | European White Oak |
| Style | Wirebrushed |
| Variation | Medium |
| Thickness | 5/8" |
| Width | 6" |
| Length | 35-7/16" Fixed Length |
| SF/CT | 17.45 |
| Warranty | Residential: Lifetime / Light Commercial: 5 Year |
You must be logged in to post a review.

Reviews
There are no reviews yet.