Timberline Collection | Acacia Cocoa Brown TAC6CB – Engineered hardwood flooring made from Acacia hardwood. Available at Discount Floors 2U.
Acacia Cocoa Brown
Description
Acacia Cocoa Brown is part of the Artisan Hardwood Timberline Collection of engineered hardwood. This flooring collection is made of Acacia hardwood species that can be described as timeless, rustic, and elegant. Available exclusively at Discount Floors 2U with nationwide delivery and competitive pricing.
Additional information
| Weight | 34 lbs |
|---|---|
| MODEL# | TAC6CB |
| COLOR | Acacia Cocoa Brown |
| WIDTH | 6 in. |
| THICKNESS | 1/2 in. with 2 mm Sawn Cut Face |
| LENGTH | Random up to 7 ft. |
| FINISH | 12 UV coatings (2 of Aluminum oxide; 8 of Polyurethane; 2 of scratch resistant) |
| PACKAGE | 20.67 sq. ft. / Carton |
| WEIGHT | 34 lbs / Carton |
| WARRANTY | 25-Year Residential Finish Warranty, 5-Year Finish Wear Limited Warranty for Light Commercial |
| TRIM | Stair Nosing / T-Molding / Threshold / Reducer / Quarter Round |
| INSTALLATION | Below/On/Above Ground Level, Glue or Staple or Floating |
You must be logged in to post a review.


Reviews
There are no reviews yet.