Canyon Ranch Collection | Oak Russet Creek CWO7RC – Engineered hardwood flooring made from White Oak hardwood. Available at Discount Floors 2U.
Oak Russet Creek
Description
Oak Russet Creek is part of the Artisan Hardwood Canyon Ranch Collection of engineered hardwood. This flooring collection is made of White Oak hardwood species that can be described as timeless, rustic, and elegant. Available exclusively at Discount Floors 2U with nationwide delivery and competitive pricing.
Additional information
| Weight | 60 lbs |
|---|---|
| MODEL# | CWO7RC |
| COLOR | Oak Russet Creek |
| WIDTH | 7 1/2 in. |
| THICKNESS | 3/8 in. with 2mm Sliced Cut Face |
| LENGTH | Random up to 6 1/3 ft. |
| FINISH | UV cured urethane |
| PACKAGE | 38.86 sq. ft. / Carton |
| WEIGHT | 60 lbs / Carton |
| WARRANTY | 25-Year Residential Finish Warranty, 5-Year Finish Wear Limited Warranty for Light Commercial |
| TRIM | Stair Nosing / T-Molding / Threshold / Reducer / Quarter Round |
| INSTALLATION | Below/On/Above Ground Level, Glue or Staple or Floating |
You must be logged in to post a review.



Reviews
There are no reviews yet.