Canyon Ranch Collection | Oak Ivory CWO5I – Engineered hardwood flooring made from oak hardwood with a heavily distressed character. Each hardwood plank comes in a 5″ width and is finished with a UV cured urethane coating for protection.
Oak Ivory
$100.05
Description
Artisan Hardwood presents the Canyon Ranch Collection of engineered hardwood flooring. Depending on the flooring color you select, this flooring collection has a variety of hardwood species ranging from acacia, birch, hickory, and oak hardwood. This flooring collection can be described as rustic, modern, and of heirloom quality with a heavily distressed character. Each flooring plank comes in a 5″ width and is finished with a UV cured urethane coating for superior protection.
Additional information
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| MODEL# | CWO5I |
| COLOR | Oak Ivory |
| WIDTH | 5 in. |
| THICKNESS | 3/8 in. with 2 mm Sliced Cut Face |
| LENGTH | Random up to 4 ft. |
| FINISH | UV cured urethane |
| PACKAGE | 26.68 sq. ft. / Carton |
| WEIGHT | 35 lbs / Carton |
| WARRANTY | 25-Year Residential Finish Warranty, 5-Year Finish Wear Limited Warranty for Light Commercial |
| TRIM | Stair Nosing / T-Molding / Threshold / Reducer / Quarter Round |
| INSTALLATION | Below/On/Above Ground Level, Glue or Staple or Floating |
You must be logged in to post a review.



Reviews
There are no reviews yet.