Acacia & Oak Collection | Oak New Castle – Engineered hardwood flooring made from oak hardwood. Each hardwood plank comes in a 7 1/2″ width and is finished with a UV cured urethane coating for stain and fade resistance protection.
Oak New Castle
$184.28
Out of stock
Out of stock
Description
Artisan Hardwood presents the Acacia & Oak Collection of engineered hardwood flooring. This flooring collection can be described as luxurious and modern, with available flooring colors in acacia and oak hardwood. Each flooring plank comes in a 7 1/2″ width and is finished with a UV cured urethane coating for stain and fade resistance.
Additional information
| Weight | 48 lbs |
|---|---|
| SPECIES | Oak |
| WIDTH | 7 1/2 in. |
| THICKNESS | 1/2 in. with 2 mm Sawn Cut Face |
| LENGTH | Random up to 6 1/3 ft. |
| FINISH | UV cured urethane |
| PACKAGE | 30.92 sq. ft. / Carton |
| WEIGHT | 48 lbs / Carton |
| WARRANTY | 25-Year Residential Finish Warranty, 5-Year Finish Wear Limited Warranty for Light Commercial |
| TRIM | Stair Nosing / T-Molding / Threshold / Reducer / Quarter Round |
| INSTALLATION | Below/On/Above Ground Level, Glue or Staple or Floating |
You must be logged in to post a review.



Reviews
There are no reviews yet.