Metallics II | Pewter AA848-15025 – Engineered hardwood hardwood with a wirebrushed finish, available in a 7.48″ width with a UV Aluminum Oxide finish.
Description
The Metallics II collection by Anderson Tuftex brings enduring beauty and craftsmanship to any interior space. Engineered for stability and lasting performance, each plank is designed with attention to detail, offering a refined aesthetic suitable for a variety of installation environments. Available in multiple colors to complement any design vision.
Additional information
| Construction | Engineered |
|---|---|
| Plank Width | 7.48" |
| Plank Length | 23.6" – 74.8" |
| Plank Thickness | 5/8 |
| Veneer Thickness | 4 mm |
| Finish | UV Aluminum Oxide |
| Sq. Ft. Per Carton | 23.31 |
| Edge Profile | BEVEL |
| Surface Texture | WIREBRUSHED |
| Installation Method | NAIL, STAPLE, GLUE, FLOATING |
| Installation Grade | ABOVE, ON, BELOW |
| Radiant Heat | Yes |
| Light Sensistivity | No |
| Gloss Level | 7% |
Be the first to review “Pewter” Cancel reply
You must be logged in to post a review.




Reviews
There are no reviews yet.