Chateau Oak | Garden AA847-11094 – Engineered hardwood hardwood with a wirebrushed finish, available in a 8.66″ width with a UV Oil finish.
Garden
Description
The Chateau Oak collection by Anderson Tuftex brings enduring beauty and craftsmanship to any interior space. Engineered for stability and lasting performance, each plank is designed with attention to detail, offering a refined aesthetic suitable for a variety of installation environments. Available in multiple colors to complement any design vision.
Additional information
| Construction | Engineered |
|---|---|
| Plank Width | 8.66" |
| Plank Length | 19.68" – 86.61" |
| Plank Thickness | 9/16 |
| Veneer Thickness | 3 mm |
| Finish | UV Oil |
| Sq. Ft. Per Carton | 41.68 |
| Edge Profile | MICRO BEVEL |
| Surface Texture | WIREBRUSHED |
| Installation Method | NAIL, STAPLE, GLUE, FLOATING |
| Installation Grade | ABOVE, ON, BELOW |
| Radiant Heat | Yes |
| Light Sensistivity | No |
| Gloss Level | 7% |
| Certifications | GreenGuard Gold Certified, Character Variation |
| Each wood species has a distinct character that can vary from low to high levels. The guide below illustrates the character variation you can expect with this style. | Low |
| Moderate | High |
You must be logged in to post a review.




Reviews
There are no reviews yet.