Provincial Parquet | Parchment AA849-11100 – Engineered hardwood hardwood with a wirebrushed finish, available in a 31.5″ width with a UV Aluminum Oxide finish.
Parchment
Description
The Provincial Parquet collection by Anderson Tuftex brings enduring beauty and craftsmanship to any interior space. Engineered for stability and lasting performance, each plank is designed with attention to detail, offering a refined aesthetic suitable for a variety of installation environments. Available in multiple colors to complement any design vision.
Additional information
| Construction | Engineered |
|---|---|
| Plank Width | 31.5" |
| Plank Length | 31.5" |
| Plank Thickness | 5/8 |
| Veneer Thickness | 4 mm |
| Finish | UV Aluminum Oxide |
| Sq. Ft. Per Carton | 27.55 |
| Edge Profile | MICRO BEVEL |
| Surface Texture | WIREBRUSHED |
| Installation Method | GLUE |
| Installation Grade | ABOVE, ON, BELOW |
| Light Sensistivity | No |
| Gloss Level | 7% |
| Certifications | Cradle to Cradle Certified, GreenGuard Gold Certified |
| Character Variation | Each wood species has a distinct character that can vary from low to high levels. The guide below illustrates the character variation you can expect with this style. |
| Low | Moderate |
| High | Extremely High |
You must be logged in to post a review.




Reviews
There are no reviews yet.