Timberline Collection | Oak Pebble Creek TWO6PC – Engineered hardwood flooring made from oak hardwood. Each hardwood plank comes in a 6 1/2″ width and is finished with 12 UV coatings for protection.
Oak Pebble Creek
$4.01 per sq. ft.
Out of stock
Out of stock
Description
Artisan Hardwood presents the Timberline Collection of engineered hardwood flooring. Depending on the flooring color you select, this flooring collection has a variety of hardwood species ranging from birch, hickory, and oak hardwood. The Timberline Collection can be described as clean, contemporary, and sophisticated. Each flooring plank comes in a 6 1/2″ width and is finished with 12 UV coatings for superior protection.
Additional information
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| MODEL# | TWO6PC |
| COLOR | Oak Pebble Creek |
| WIDTH | 6 1/2 in. |
| THICKNESS | 3/8 in. with 2 mm Sliced Cut Face |
| LENGTH | Random up to 6 ft. |
| FINISH | 12 UV coatings (2 of Aluminum oxide; 8 of Polyurethane; 2 of scratch resistant) |
| PACKAGE | 31.97 sq. ft. / Carton |
| WEIGHT | 40 lbs / Carton |
| WARRANTY | 25-Year Residential Finish Warranty, 5-Year Finish Wear Limited Warranty for Light Commercial |
| TRIM | Stair Nosing / T-Molding / Threshold / Reducer / Quarter Round |
| INSTALLATION | Below/On/Above Ground Level, Glue or Staple or Floating |
You must be logged in to post a review.



Reviews
There are no reviews yet.